Всичко, което си мислим, че ще ни донесе щастие – любов, пари, сигурност, добра работа и т. н. са непостоянни и променливи фактори, често независещи само от нас.
В търсенето на щастието ние сме до голяма степен зависими от обстоятелствата и хората…
А какво ще стане ако престанем да го търсим, а просто го…видим?
Всъщност не щастието е химера, а идеята за постигането, или намирането на щастие.
Докато се надяваме да го постигнем, гонейки външни стимули, ние никога няма да бъдем истински щастливи освен в кратките мигове, в който сме постигнали желаното.
Може би сега се чувствате нещастни, защото не сте богати, не сте намерили най-добрата работа за себе си или защото живеете сами?
Много хора са богати, но не са щастливи, много от нас работят желана работа, но чувстват празнота и пак нещо им липсва. От друга страна има много жени и мъже, живеещи сами, но въпреки това се чувстват щастливи, пълноценни и удовлетворени.
При хора, живеещи в сходни условия на живот, едни се чувстват щастливи, а други- нещастни. Защо?
Може би си мислите, че причината е в това, че хората имат различни приоритети?
Истината е, че щастието не се определя толкова от външното, а от нашата нагласа.
Щастието е състояние на ума, при което усещаме удовлетвореност от живота и себе си, изпитваме вътрешна хармония и радост.
Ако сме с нагласа на недоволство и сме свикнали винаги да се оплакваме и да отричаме сегашния момент, то винаги, каквото и да постигнем, където и да идем, пак ще се чувстваме нещастни.
Както се казва в мисълта - “Щастието не е крайна цел, а начин на пътуване”, щастието не е в постигането на това, което смятаме, че ще ни донесе щастие, а в самото движение към целта, в развитието, движението, промяната.
Човек е щастлив истински не тогава, когато обстоятелствата му позволяват това, а когато се чувства щастлив, независимо от обстоятелствата.
Повечето от нас не си позволяват да са щастливи и винаги си поставят условия. Те се страхуват дори да кажат че в този момент са щастливи, защото за тях това би означавало че се задоволяват с условията, при които живеят сега и не биха искали повече, сякаш са се примирили със сегашното си положение.
Това е една заблуда, която е основна пречка в това да се чувстваме щастливи.
Защото щастието е тук и сега, в този момент, то е в нашата нагласа, в състоянието на нашия ум. То не е някъде там или далеч във времето, когато постигнем нещо. То е тук и сега, вътре в нас.
Щастието е избор – можем да намерим хиляди причини да сме щастливи, както и хиляди да сме нещастни. Зависи върху какво се фокусираме.
Затова първото и най-важно условие да се чувствате щастливи, е:
- Позволете си да бъдете щастливи.
Не утре, не други ден, а точно СЕГА. Да сте щастливи сега не означава че се съгласявате да останете на нивото или мястото, където сте. Не означава, че няма да се стремите към по-добро.
“Тайната на щастието е не да правиш това, което харесваш, а да харесваш това, което правиш.”
Когато приемеш сегашния момент такъв, какъвто е и видиш възможността или ползата в него, когато откриеш хубавата страна на нещата, тогава можеш да промениш живота си към добро. Защото промяната започва с промяна на нагласата.
- Фокусирайте се върху позитивното в живота си.
Вземете лист и химикал и започнете да изреждате всички неща, които имате в този момент и които ви носят радост- здраве, деца, семейство, храна, дрехи, покрив над главата си, приятели…Продължавайте да записвате всяко дребно нещо, за което се сетите – дори цветята, които сте посадили и ви носят наслада, усмивката, която сте предизвикали на нечие лице, слънчевия ден… и т. н.
Нима всичко това не е щастие?
Обикновено в живота на повечето хора само 10 % е лошо, другите 90 % са хубаво. Въпреки всичко обаче ние сме се съсредоточили върху тези 10% , които представляват негативното в нашия живот и отказваме да видим положителното.
Помнете, че милион хора по света биха дали всичко, за да бъдат на вашето място.
Може би ще кажете, че сега имате проблеми? Колкото и да е хубав животът ни, винаги ще възникват и неприятни ситуации, дилеми, провали, спадове. Но всеки проблем крие в себе си и възможност.
А и ако чакате да дойде момент, когато няма да имате проблеми и всичко ще бъде така като искате, това означава, че никога няма да си позволите да сте щастливи. Но когато промените нагласата, променя се всичко.
- Използвайте силата на усмивката и смеха.
Един от методите да промените нагласата си и да се почувствате щастливи, е методът на Мирзакарим Норбеков (всъщност този метод се използва не само за постигане на добро настроение, а и за лечение и възстановяване на здравето).
Норбеков говори за три центъра – мисловен център, емоционален център и център на мимиките – изражението, което заема лицето при различното ни състояние (той го нарича шеговито- мускулен корсет). Промяната на един от тези центрове води до промяна на другите два.
Норбеков пише, че е много по-лесно да въздействаме върху този мускулен корсет, отколкото върху емоциите или мислите си.
Затова той предлага да застанем пред огледало и да се усмихваме широко поне 5 минути. Предизвикайте в ума си случка или картина, която ви кара да се чувствате добре и продължавайте да се усмихвате широко, сякаш сте най-щастливия човек на света. Определено това ще повиши настроението ви и ще ви накара да се засмеете наистина, най-малкото на изражението на лицето си в огледалото.
Един чудесен навик е всяка сутрин, веднага след като се събудите, да се усмихвате в леглото 3 минути.
Заедно с мисълта - “Днес ме очаква чудесен ден”, се усмихвайте упорито.
Отначало може да ви изглежда странно и глупаво, но този метод ще помогне значително да промените навика и нагласата си да се мусите и мрънкате.
За промяна на нагласата много помагат и комедиите.
Забелязали ли сте как когато сте гледали комедия и веднага след това някой ви каже нещо, което в друг случай би ви ядосало, тогава реагирате по съвсем различен начин на думите му и дори може да ви стане смешно от тях? Това е защото за момента сте обърнали нагласата…
- Прекарвайте повече време на открито.
Слънцето е едно от най-добрите средства за добро настроение. Доказано е, че когато излезе на слънце, човек започва да се чувства по-добре и му става някак по-радостно. Затова ако работите в затворени помещения с изкуствена светлина, илизайте по-често навън, погледнете небето, обърнете внимание на дърветата, порадвайте се на вятъра, вдишайте дълбоко чист въздух, усетете удоволствието от това да си жив и здрав и да можеш да се радваш на красотата около теб.